Düşük öz güven, daimi üzüntü, mutsuzluk, yorgunluk hissiyatı, sosyal yaşamdan geri çekilme, her şeye karşı olumsuz tutum, intihar düşünceleri, uykusuzluk, kilo alma/verme… Bunların her biri depresyonda olan kişiler tarafından tanımlanan semptomlardır. Her ne kadar depresyonda olan bazı insanlar sırf ilaçla sorunlarına çözüm bulunacağını algısını taşısa da bireysel terapiler veya grup terapilerinin depresyonda en az ilaçlar kadar hatta bazı durumlarda daha da fazla etkin olduğu kanıtlanmıştır. Bireysel terapide kişi terapistten bölünmemiş bir ilgi görür, kendini kişisel durumlarını paylaşırken rahat hisseder. Grup terapisinin avantajı ise kişinin kendi durumuna benzer kişiler ile birlikte olması, yalnız hissetmemesidir. İki terapi de depresyon için oldukça etkilidir.  

Depresyon İçin Etkili Grup Terapi Aktiviteleri 

Bir grup terapi seansında terapist kişiler için eğlenceli, yardım edici ve etkili etkinlikler önerir. Aşağıda bu aktivitelere örnekler yer almaktadır: 

Beyin Fırtınası 

Araştırmalar depresyonda olan kişilerin dengeli besleneme, iyi bir uyku, günlük egzersiz gibi yaşam değişiklikleri yapmalarının onların hem fiziksel hem de zihinsel sağlıklarına katkıda bulunduğunu göstermiştir. Bu aktivitenin amacı da kişileri sağlıklı yaşama ikna etmektir. Terapist sağlıklı yaşam konusunda bir tartışma başlatır. Dengeli beslenmek ne demek, ne kadar uyku gerekli, kişi ne seviyede egzersiz yapmalı bunlarla ilgili konuşma sağlar. Bu beyin fırtınası bitince her bir grup üyesine aldıkları sağlıklı ipuçları olup olmadığını sorar ve yaşamlarına nasıl entegre edebileceği ile ilgili fikir verir. Bu seans sonrasında her üyeden bir sağlıklı alışkanlık geliştirmesini ister.  

Meditasyon

Oldukça etkili olduğu bulunan bir aktivite, meditasyon seansı planlamaktır. Terapist her grup üyesinden bir mat üzerinde ayaklarını bağdaştırarak oturmalarını ister. Daha sonra gözlerini kapattırıp, odaklanacakları bir şey seçmelerini söyler. Odaklanacakları şeyler doğal su kaynakları, dağlar, ağaç, kuş sesleri gibi rahatlatıcı etkisi olduğu bilinen şeyler olmalıdır. Bir diğer meditasyon yöntemi ise kişinin sadece kendi nefesine odaklanması, havanın girişini, ciğerlere doluşunu ve geri çıkışını takip etmesidir. Meditasyonun amacı zihni o sırada rahatlatması ve depresif semptomların temizlenmesini sağlamasıdır.  

Güven İnşa Etme 

Depresyonda olan kişiler için birine güvenmek ve yakınlaşmak kolay değildir. Bu nedenle güven inşa etme aktiviteleri yapmak oldukça önemlidir. Aşağıda bu amaçla bir aktivite yer almaktadır. Terapist bütün grup üyelerinin çember şeklinde ayakta olmasını ister, bir kişi ise ortada yer alır. Çember çok sıkı olmalıdır, kişiler arasında boşluk bulunmamalıdır. Daha sonra ortadaki kişi gözlerini kapatır ve kendi bedenini çemberin herhangi bir yerine doğru serbest bırakır. Öne, geriye, yanlara düşebilir. Bu durumda dikkat edilecek şey kişinin kendisini tamamen bırakması ve diğerlerinin onu tutmasına güvenmesidir. 

Paylaşma

Kişinin kendi depresyonuna dair paylaşımlar yapması gruptaki diğer herkese huzur veren bir durumdur. Diğer kişilerin depresyonla mücadele hikayelerini dinlemekten grup üyeleri öğrenecek şeyler bulabilir. Aynı zamanda öbürlerinin deneyimleri üyelere kendilerini diğerleriyle bağdaştırma fırsatı tanır, rahatlamalarını sağlar. Ek olarak, kişi deneyimlerini paylaştığında diğerleri ona dikkat eder ve bir nevi onu destekler. Grup üyeleri bu şekilde birbirlerini destekleyerek aslında diğerlerinin stresle baş etmelerinde yardımcı olur.  

Eğlenme

Son olarak grup olarak hep birlikte eğlenmek, depresyon ile başa çıkmada oldukça yardımcı bir yöntemdir. Bu anlamda terapist olarak birlikte şarkı söylemek, resim yapmak veya spor aktiviteleri ayarlamak gibi eğlenceli grup aktiviteleri kişileri hem rahatlatmakta hem de mutlu hissetmelerine yardımcı olmaktadır. bu durumda dikkat edilecek şey, her bir grup üyesinin katılım sağlayabileceği bir aktivite bulmaktır.